základní škola

Holandsko – Amersfoort 2018

VÝMĚNNÝ POBYT HOLANDSKO

13. – 19. 5. 2018

V rámci spolupráce ZŠ a MŠ Mníšek, ZŠ Dobiášova Liberec a t´Hooghe Landt  Amersfoort se žáci 8. – 9. ročníku naší školy zúčastnili v doprovodu paní učitelky Evy Ježkové  výměnného pobytu v Amersfoortu.

V pondělí brzy ráno jsme zaparkovali u zábavního parku Walibi, kde jsme posnídali napečené bábovky a další dobroty od maminek a vyrazili vstříc atrakcím. Celý den se na nás usmívalo slunce a my vstřebávali dávky adrenalinu. V 17:30 nás zájezdový autobus, zapůjčený Slovanem Liberec, dovezl ke škole v Amersfoortu. Tam si nás přebrali naši holandští přátelé.

Úterní program probíhal ve škole, kde se naši žáci zúčastnili výuky předmětů dějepisu, chemie a zcela nového předmětu, zaměřeného na kulturu a životní prostředí. Dopoledním aktivitám předcházelo přivítání ředitelem školy. Odpoledne jsme se přesunuli do centra města, kde jsme absolvovali další aktivity: projížďku grachty – kanály, výstup na téměř 100m věž Onze Lieve Vrouwetoren, a prohlídku města. I tento den jsme si mohli užívat slunného počasí. V 17h jsme se v doprovodu holandských partnerů opět vrátili na večeři do rodin.

Středeční den nás čekal celodenní výlet do Amsterdamu, zatímco holandská skupina žáků zamířila do školy. V metropoli jsme nejprve zavítali na tradiční květinový a sýrový trh a pak jsme se přesunuli do muzea Madame Tussauds. Při projížďce lodí jsme poobědvali. Odpoledne jsme měli čas na nákup suvenýrů a dárečků domů.

Čtvrteční dopoledne jsme strávili v Amersfoort Zoo, to už se nám poměrně ochladilo, nicméně nepršelo, a tak nám nic nebránilo pozorovat třeba bílé tygry, anebo společenství veselých lemurů, kteří se kolem nás volně proháněli. Na odpolední aktivity jsme se přesunuli do sportovního centra Superfun, kde jsme ve dvou skupinách absolvovali týmové klání v laser game a bowlingu. Obě hry vzbudily velký ohlas, většině z nás se ani nechtělo domů, ale přesto se nakonec všichni vydali na kolech zpět do rodin.

Zajímavá byla páteční návštěva Muzea kavalerie, které sídlí na místní vojenské základně. Prohlédli jsme si expozice zejména z II. světové války, viděli jsme historické i současné uniformy, vojenská vozidla a zbraně. Ochotní průvodci nám objasnili vše, co se týkalo života vojáků a bitevních podmínek. Odpoledne bylo vyhrazeno rodinným akcím, které každý  strávil po svém. Někteří si zahráli fotbal na pláži, jiní nakupovali, nebo si povídali dlouhé hodiny v kruhu přátel a rodiny. Plánovaný odjezd do Čech nic nenarušilo, a tak jsme se rozloučili a plni dojmů a zážitků se vydali domů. Bohužel jsme cestou zpět uvízli v kolonách, proto jsme se v sobotu ráno vrátili až v 10 hodin ke škole.

Trojici doprovázejících učitelek v Amersfoortu ubytovala ve svém domě a pohostila opět paní Joke Drenth. O program pobytu v Holandsku se české výpravě postarali učitelé školy t´Hooghe Land Yvonne Admiraal, Hans Rawee a Jurien Koolen. Poděkování patří také panu řidiči Jiřímu Štěchovi, který nás celý týden na našich cestách doprovázel a bezproblémově také dopravil zpět domů.

Děti se v průběhu pobytu v Holandsku měly možnost seznámit s tradicemi a odlišnou kulturou této země, navázaly a upevnily nové kamarádské vztahy, vyzkoušely si každodenní dopravu do školy na kolech, okusily některá typicky holandská jídla a zdokonalovaly se v angličtině. Všichni si zaslouží pochvalu za svou disciplinovanost, vstřícnost, ochotu a píli při plnění úkolů a aktivit. Také holandská strana si pochvalovala bezproblémovou spolupráci, hladký průběh a vyjádřila ochotu i nadále pokračovat ve spolupráci obou škol v podobném duchu jako doposud.

                                                                                                                                             Mgr. Eva Ježková

Skip to content Click to listen highlighted text!